Zachraňme Malák
  • AKTUALITY
  • INICIATIVA V BODECH
  • TEXT PETICE
  • CO MŮŽE UDĚLAT KAŽDÝ Z NÁS
    • ZREALIZOVANÉ AKTIVITY >
      • 1. dopis zastupitelům
      • 2. dopis zastupitelům
  • MALÁK ŽIJE
  • KONTAKT

Reakce iniciativy ZACHRAŇME MALÁK na vyjádření náměstka primátora ing. Petra Holického zveřejněné na webu města 14.9.2015 respektive 16.9.2015

19/9/2015

 
Reakce iniciativy ZACHRAŇME MALÁK na vyjádření náměstka primátora ing. Petra Holického "Ochrana proti velké vodě je prioritou"

P.Holický(PH):Plánovanou strategickou stavbu - protipovodňová opatření na Malši – dlouhé roky odsouvaly protesty jednotlivců.
Tomáš Mráz(TM):Rozumí se v tomto textu plánovanou strategickou stavbou pouze I. etapa, ke které je veřejně dostupná detailní dokumentace, nebo i předpokládané etapy další? Pokud ano, proč tedy není tato strategická stavba prezentována srozumitelně jako celek? 

PH:Přitom všichni dobře víme, že stačí několik vydatných dešťů a město ležící na soutoku dvou řek ohrožují povodně. Po více než patnácti letech má stavba, která je nezbytná nejen pro současnou, ale samozřejmě i pro budoucí generaci, právoplatné stavební povolení. Mnozí z těch, které velká voda v roce 2002 bezprostředně ohrožovala si řeknou, že si město dávalo načas.
TM:Těm, kteří si toto říkají, by mělo být vysvětleno, že navržená PPO je proti povodni 2002 neochrání. Sdělit tuto informaci občanům by si měla radnice vytyčit jako jeden z hlavních úkolů v souvislosti s PPO.

PH:Stavba ale byla od svého začátku pod drobnohledem jejích odpůrců, a tak musela projít dlouhou cestou lemovanou odbornými posudky, diskuzemi, výpočty, průběh stavebního řízení byl dokonce podroben přezkumu Nejvyšším správním soudem až projekt dostal souhlas v rámci řízení EIA.
TM:Uvedené procesy by měly proběhnout u každé podobné stavby bez ohledu na to, pod drobnohledem koho je. Proces posouzení vlivu stavby na životní prostředí (tzv.EIA) byl, bohužel, ukončen ve fázi zjišťovacího řízení. V jeho závěru byly stanoveny podmínky, za jakých nebude záměr dále posuzován podle zákona 100/2001 Sb. Veřejné projednání vlivu stavby na životní prostředí, které ukládá zákon v případě tzv. velké EIA, se tak neuskutečnilo.

PH:Argumenty protestujících byly postupně vyvraceny a jejich připomínky zohledněny. I z toho je patrné, že rozhodně nejde o nějaké momentální emočně subjektivní rozhodnutí úzké zájmové skupiny. O ochraně města proti povodni rozhodlo zastupitelstvo.
TM:Zmíněné stavby PPO na Malši jsou v územním plánu vedeny jako veřejně prospěšné. Mají být postaveny na veřejných pozemcích a za veřejné peníze. Z toho dovozujeme, že by měly být ve veřejném zájmu. Jak byl tento veřejný záměr zjišťován, jak byl vyhodnocen a jak je respektován?

PH:Často se v našem státě mluví o přijímání zodpovědnosti, a to nejen v souvislosti s politickou reprezentací. Představitelé města se po volbách zpravidla mění, ale odpovědnost zůstává. Za jejich rozhodnutím by mělo být vždy jasné, že jeho hlavním smyslem byly zájmy majority, tedy nezpochybnitelné většiny.
TM:Může město doložit, o jakou majoritu a jaké její zájmy šlo v případě navrhovaných PPO na Malši? Náš postoj k navržené podobě I.etapy můžeme doložit v současné době více než 3500 podpisů.

PH:Pokud víme, že Malše je v tuto chvíli pro České Budějovice stálou hrozbou, musíme zakročit, a to navzdory tomu, že se to nemusí každému líbit.
TM:Nejsme proti ochraně před povodněmi - veřejnou diskusi o chtěnosti, účelnosti a podobě PPO ale považujeme za nezbytnou.Cit:“V liberální společnosti patří protipovodňová ochrana k problémům konsensuálního typu. I když se většinou řeší za účasti dotací z různých zdrojů, v zásadě jde o to, že ti, kterým vznikají škody a mají zájem je omezit, se snaží získat podporu nezúčastněných subjektů - někdy dost obtížně a většinou za cenu jistých kompenzací. Proto případ, kdy občané, kterým by navrhovaná protipovodňová opalření měla přinést užitek, v zásadě s tímto řešením (v nezanedbatelném počtu) nesouhlasí, stojí za hlubší úvahu - minimálně v rámci argumentů, které lze uvést proti navrhovaným relativně velkým technickým zásahům proti povodňovému ohrožení.“- Prof Ing. Vojtěch Broža, DrSc., Ing. Ladislav Satrapa, CSc -Vyjádření k opatřením navrhovaným pro zvýšení míry ochrany před povodněmi na MAlši v Českých Budějovicích z r.2000.

PH:Nutno připomenout, že se město nikdy neotočilo k odpůrcům opatření zády, naopak je vyzvalo, aby své věcné připomínky či náměty doručilo na radnici. Této možnosti nikdo z nich nevyužil!
TM: Připomínky jsme podali za občanskou iniciativu Zachraňme Malák ve stanoveném termínu. Jsou vyvěšeny na našem webu. 31.8.2015 bylo na radnici pod vedením ing. Holického jednání, kterého jsme se zúčastnili. Naše připomínky na tomto jednání nebyly akceptovány.(Město zveřejnilo 16.9.2015 na webu opravenou verzi,ve které již není formulace, že nikdo nevyužil možnosti podat připomínky).

PH:I proto je třeba mít na paměti, že navržené opatření zamezí nebezpečí důsledků povodní, které mohou naše město v budoucnu opět postihnout.

© 2015 ZACHRANMEMALAK.CZ
  • AKTUALITY
  • INICIATIVA V BODECH
  • TEXT PETICE
  • CO MŮŽE UDĚLAT KAŽDÝ Z NÁS
    • ZREALIZOVANÉ AKTIVITY >
      • 1. dopis zastupitelům
      • 2. dopis zastupitelům
  • MALÁK ŽIJE
  • KONTAKT